آموزشی, جدیدترین اخبار

روانشناسی رنگ در طراحی داخلی

رنگ پدیده ای روانشناختی است که در بسیاری از زمینه ها و فعالیت های هنری و تجاری نقش بسزایی دارد از این رو آگاهی و شناخت در زمینه روانشناسی رنگ در معماری و تاثیر رنگ بر دکوراسیون داخلی ضرورت بسیار دارد. به عنوان مثال ، شناخت چگونگی تأثیر رنگ بر افکار و احساسات شما می تواند به شما در تزئین یا طراحی مجدد خانه خود برای بهبود خلق و خوی، افزایش بهره وری یا ارائه برخی از اثرات مفید دیگر کمک کند.

وقتی در مورد تأثیر رنگ­ها در طراحی داخلی صحبت می کنیم، باید بدانیم که از رنگ­ها به طور تصادفی استفاده نمی شود. در نگاه اول شاید  فکر کنیم که انتخاب رنگ برای اتاق نشیمن به عنوان مثال یا برای کل خانه کاری بسیار آسان است زیرا ما رنگی را که دوست داریم انتخاب می کنیم. در برخی از موارد نتایج بسیار خوب است، اما در بیشتر موارد اگر چیزی در مورد رنگ ها ندانیم و اینکه چه ترکیبی برای سبک خانه ما عالی است ، ممکن است نتیجه ای که هیچ ارتباطی با کار حرفه ای نداشته باشد حاصل شود.

بیشتر رنگ ها را می توان تقریباً به دو نوع تقسیم کرد: رنگ های گرم و رنگ های سرد. رنگ­های گرم (همچنین به رنگ­های اشباع نیز شناخته می­شوند) مانند قرمز ، زرد و نارنجی باعث برانگیختن احساس فعالیت و اشتیاق و شاید حتی عصبانیت می شوند. رنگ­های سرد رنگ­هایی مانند آبی ، سبز و بنفش هستند. رنگ های خنک با آرامش ، هماهنگی و آسایش همراه هستند ، اما در کنار آن احساس شفقت ، عدم تحمل و غم و اندوه را نیز القاء می­کند.

رنگ ها می توانند به ما انرژی دهند ، می توانند ما را تشویق کنند، می توانند باعث شوند احساس امنیت، آسایش و آرامش داشته باشیم ، می توانند توانایی تمرکز یا یادآوری چیزهای دلپذیر را افزایش دهند. رنگ­هایی نیز وجود دارد که ما را افسرده می کند، به ما اجازه می دهد چیزهای غم انگیز را به خاطر بسپاریم، بعد از مدتی کسل یا پرانرژی شویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *