آموزشی

بررسی موارد پر اهمیت برای داخل ساختمان

بررسی موارد پر اهمیت برای داخل ساختمان


مقدمه

موارد پر اهمیت برای داخل ساختمان، مواردی هستند که به‌طور مستقیم یا غیر‌مستقیم بر روی دکوراسیون داخلی ساختمان اثر می‌گذارند. تاثیر این موارد تا حدی است که می‌تواند فضای داخلی یک خانه را کاملا دلنشین کند و یا بالعکس، آن را به محیطی دلگیر و خسته‌کننده تبدیل کند. در اینجا قصد داریم این موارد را به‌طور کامل معرفی کنیم و نقش هرکدام بر فضای داخل ساختمان را مورد بررسی قرار دهیم.

موارد پر اهمیت برای داخل ساختمان شامل چه چیزهایی می‌شود؟

وسایل و عناصر بسیار زیادی وجود دارد که بر داخل ساختمان اثر می‌گذارند. متریال به کار رفته در فضای داخلی ساختمان، وسایل داخل خانه، نوع چیدمان و رنگ آن‌ها، همگی جزو موارد پر اهمیت در یک ساختمان هستند. برخی از این موارد و نوع اثرگذاری آن‌ها بر داخل ساختمان در زیر آورده شده است:

کفپوش ساختمان

یکی از فاکتورهای تاثیرگذار بر فضای داخل ساختمان، کفپوش است. نوع کفپوش یک ساختمان و رنگ آن می‌تواند فضای ساختمان را بزرگتر یا کوچکتر از آنچه که هست، جلوه دهد. کفپوش‌های مختلفی در بازار وجود دارد که هر کدام، طیف‌های رنگی مختلفی نیز دارند. سرامیک، پارکت، لمینت، ترموود و… از انواع مختلف کفپوش هستند که طیف‌های رنگی روشن و تیره دارند.

کفپوش‌های روشن می‌توانند فضای ساختمان را بزرگتر جلوه دهند. در عوض کفپوش‌های تیره‌رنگ، فضای داخلی ساختمان را کوچکتر از چیزی که هست، جلوه می‌دهند. یک پارکت لمینت رنگ روشن و یا پارکت لمینت به رنگ چوب می‌تواند حسی از طبیعت را در داخل ساختمان تداعی کند. بنابراین یک مورد پر اهمیت در داخل ساختمان، کفپوش است.

دیوارپوش ساختمان

یکی دیگر از موارد پر اهمیت برای داخل ساختمان، دیوارپوش ساختمان است. در گذشته دیوارهای داخلی ساختمان فقط رنگ می‌شد و طراحی دیگری برای آن در نظر گرفته نمی‌شد. اما امروزه متریال مختلفی برای طراحی دیوارها فراهم شده است که زیبایی دیوار‌ها را به‌طور قابل توجهی، افزایش می‌دهد. یکی از این متریال، دیوارپوش است.

دیوارپوش‌ها انواع مختلفی دارند. متداول‌ترین دیوارپوش‌ها شامل کاغذ دیواری، دیوارپوش‌های فومی، پوسترهای سه بعدی، ماربل شیت و تایل می‌شود. کاغذهای دیواری، پر‌طرفدارترین متریال برای طراحی دیوار هستند. این محصول تنوع زیادی در طرح و رنگ دارد. اما در سال‌های اخیر دیوارپوش‌های فومی، ترمووال‌ها، پوسترهای سه بعدی، انواع ماربل شیت و تایل نیز جایگاه ویژه‌ای در طراحی داخلی ساختمان پیدا کرده‌اند.

دیوارپوش‌های فومی، تایل و ماربل شیت گونه‌هایی از دیوارپوش هستند که عموما برای آشپزخانه و فضای بین کابینت استفاده می‌شوند. در پشت این نوع دیوارپوش‌ها یک لایه چسب وجود دارد که با استفاده از آن می‌توان دیوارپوش را به راحتی بر روی دیوار چسباند. ترمووال‌ها نیز نوع دیگری از دیوارپوش هستند که از آن‌ها برای بخشی از دیوار استفاده می‌شود. استفاده از ترمووال، دیوارپوش‌های فومی، تایل یا ماربل شیت می‌تواند زیبایی خاصی به دیوارهای داخل ساختمان ببخشد.

سقف ساختمان

یکی دیگر از بخش‌های مهم در داخل ساختمان، سقف ساختمان است. برای سقف ساختمان نیز می‌توان طراحی‌های بی‌نظیری اجرا کرد. یکی از طرح‌های بسیار زیبا برای سقف ساختمان، سقف کشسان است. یک سقف کشسان، زیبایی بصری سقف را افزایش می‌دهد. علاوه‌براین، فضایی را برای نصب لامپ‌های رنگی و نورپردازی ایجاد می‌کند.

سقف‌های کشسان انواع مختلفی دارند. مدل‌های مختلفی از نورپردازی را نیز می‌توان برای سقف‌های کشسان اجرا کرد و زیبایی آن را دو چندان کرد. امروزه سقف کشسان به عنوان یکی از موارد پر اهمیت برای داخل ساختمان شناخته می‌شود. متداول‌ترین انواع سقف کشسان شامل سقف کشسان ترنسپرنت، چاپی، سه بعدی، لاکر یا آینه‌ای می‌شود. در ادامه هر یک از انواع سقف کشسان را به‌طور مختصر معرفی می‌کنیم:

  • سقف کشسان ترنسپرنت

سقف ترنسپرنت از نوعی پارچه تولید می‌شود و معمولا طرحی ساده دارد. این سقف به راحتی نور را از خود عبور می‌دهد. کشش این پارچه زیاد است و برای نصب در سقف ساختمان بسیار مناسب است.

  • سقف کشسان چاپی

این سقف در واقع یک طرح چاپ شده روی پارچه است. اگر به تصویر خاصی علاقمند هستید به راحتی می‌توانید آن را روی سقف کشسان چاپ کنید و از دیدن آن در سقف لذت ببرید. این نوع از سقف کشسان را می‌توان برای آشپزخانه، پذیرایی و حتی اتاق خواب اجرا کرد.

  • سقف کشسان سه بعدی

این نوع سقف کشسان همان‌طور که از نامش مشخص است، دارای طرحی سه بعدی است. طرح‌های سه بعدی جلوه بصری زیبایی دارند و سقف ساختمان را بسیار چشمگیر می‌کنند. اگر به دنبال دکوراسیون داخلی جذاب هستید، سقف کشسان سه بعدی، انتخاب بسیار مناسبی است.

  • سقف کشسان لاکر یا آینه‌ای

این نوع سقف کشسان، انعکاس نور بسیار زیادی دارد و این انعکاس نور می‌تواند فضای داخلی را روشن‌تر کند. اما عبور نور از داخل سقف لاکر، بسیار کم است. کلیه طرح‌های پیچیده و خارق‌العاده را می‌توان با سقف لاکر اجرا کرد و با یک نورپردازی خاص، زیبایی آن را تکمیل کرد.

شیرآلات و سینک داخل آشپزخانه ساختمان

زیبایی شیرآلات و سینک آشپزخانه می‌تواند بر فضای داخلی آشپزخانه اثر بگذارد. شیرآلات آشپزخانه باید از برندهایی انتخاب شوند که از کیفیت بالایی برخوردارند. همچنین بهتر است از طرح‌ها و مدل‌های جدید و به‌روز استفاده شود. بنابراین یکی دیگر از موارد پر اهمیت برای داخل ساختمان، نوع شیرآلات داخل آشپزخانه و سینک است.

شیرآلات و سینک مدرن می‌تواند کل آشپزخانه را مدرن‌تر جلوه دهد. شیرآلات اهرمی با سری‌های جدید، پخش آب بهتری دارند و استفاده از آن‌ها نیز آسان‌تر است. علاوه‌بر‌این، این نوع شیرآلات می‌توانند مصرف آب را تا حد زیادی کاهش دهند.

در حال حاضر سینک‌های توکار بیشتر از سایر سینک‌ها در آشپزخانه استفاده می‌شوند. سینک‌های توکار زیبایی ظاهری بیشتری دارند. همچنین یک سینک‌ توکار اگر به صورت دو قلو باشد، فضای بهتری برای شستشو و آبکشی در اختیار افراد قرار می‌دهد. بنابراین استفاده از این نوع سینک برای داخل ساختمان، حائز اهمیت است.

وسایل داخل آشپزخانه

وسایل مختلفی در آشپزخانه استفاده می‌شوند. وسایلی که در فضای روی کابینت قرار می‌گیرند، نقش بسزایی در زیبایی آشپزخانه دارند. به همین دلیل باید به زیبایی ظاهری آن‌ها بیشتر توجه شود. برخی از وسایل آشپزخانه با این ویژگی عبارت است از:

  • گاز و فرگاز

یکی از وسایلی که روی کابینت قرار می‌گیرد و در زیبایی آشپزخانه نیز نقش اساسی دارد، اجاق‌گاز و فر‌گاز است. اجاق‌گاز‌های صفحه‌ای انتخاب بسیار مناسبی برای یک آشپزخانه زیبا و مدرن هستند. این نوع از اجاق‌گاز برای استفاده بهینه از فضای آشپزخانه بر روی کابینت، کار می‌شود و فضای کمتری را اشغال می‌کند.

فر‌گاز نیز از وسایلی است که در نگاه اول به آشپزخانه، نظر افراد را به خود جلب می‌کند. فر‌گازهای توکار در حال حاضر جایگاه ویژه‌ای در طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه دارند. رنگ اجاق‌گاز صفحه‌ای و فر‌گاز بهتر است تیره باشد تا جلوه بهتری به فضای داخلی آشپزخانه ببخشد.

  • هود آشپزخانه

یکی دیگر از موارد پر اهمیت برای داخل ساختمان به ویژه آشپزخانه، هود است. هود علاوه‌بر‌اینکه در تهویه هوای آشپزخانه نقش موثری ایفا می‌کند، در زیبایی آن نیز اثر بسزایی دارد. هودهای جدید اغلب به صورت مخفی یا مورب هستند. این دو نوع هود می‌توانند ظاهر بهتری به فضای آشپزخانه ببخشند. همچنین  با توجه زاویه خاص خود، تهویه بهتری انجام می‌دهند.

اگر از هودهای قدیمی استفاده می‌کنید، بهتر است یک هود جدید را جایگزین کنید. جایگزین کردن یک هود جدید و مدرن با هود قدیمی می‌تواند زیبایی آشپزخانه را تا حد زیادی افزایش دهد. در حال حاضر بیشتر هودها در رنگ مشکی تولید می‌شوند. هود با رنگ مشکی، باعث می‌شود آلودگی‌های محیطی کمتر جلب توجه کنند و ظاهر هود تمیزتر به نظر برسد.

کابینت آشپزخانه  

به جرات می‌توان گفت مهم‌ترین بخش در داخل ساختمان، کابینت آشپزخانه است. کابینت آشپزخانه نقش بسیار مهمی در دکوراسیون داخلی ساختمان دارد. یک کابینت زیبا و کاربردی می‌تواند کل فضای خانه را تحت تاثیر قرار دهد.

بهتر است کابینت خود را متناسب با سبک ساختمان انتخاب کنید. اگر فضای داخلی ساختمان، سبک کلاسیک دارد، کابینت ممبران انتخاب مناسبی برای آشپزخانه شما است. اگر فضای داخلی ساختمان، سبک مدرن دارد، کابینت های‌گلاس یکی از بهترین گزینه‌ها برای آشپزخانه مدرن است.

مورد مهم دیگر رنگ کابینت است. کابینت‌های رنگ روشن انتخاب مناسب‌تری برای آشپزخانه هستند. رنگ‌ روشن کابینت موجب می‌شود فضای آشپزخانه بزرگتر به نظر بیاید. علاوه‌بر‌این، محیط دلنشین‌تری برای آشپزی‌کردن به‌وجود می‌آورد.

نکات مهم در انتخاب موارد پر اهمیت برای داخل ساختمان

هنگام انتخاب هر یک از موارد ذکر شده به جنس، رنگ و اصل سادگی، توجه ویژه داشته باشید. هنگام انتخاب موارد پر اهمیت برای داخل ساختمان، هرگز چندین طرح شلوغ را در کنار هم قرار ندهید. استفاده از طرح‌های شلوغ می‌تواند فضا را کوچک و آشفته نشان دهد. به عنوان مثال در صورتی که از سقف‌های کشسان شلوغ استفاده می‌کنید، دیوارپوش و کفپوش را از بین طرح‌های ساده انتخاب کنید.

همچنین به طیف‌های رنگی کلیه وسایل و الما‌ن‌ها دقت کنید. در صورتی که رنگ‌های انتخاب از یک طیف باشند، فضای داخلی خانه، حس آرامش بیشتری به افراد می‌دهد. در عوض، رنگ‌های ناهماهنگ، حس آشفتگی و بی‌قراری در افراد ایجاد می‌کنند و افراد نمی‌توانند در چنین محیطی، حس آرامش داشته باشند.

کلام آخر درباره موارد پر اهمیت برای داخل ساختمان

در این مطلب با کلیه موارد مهم در داخل ساختمان آشنا شدیم. با رعایت نکات ذکر شده می‌توانید فضای داخلی ساختمان خود را زیباتر کنید. در این بین، جنس، رنگ و هارمونی هر وسیله با سایر وسایل، بسیار حائز اهمیت است.

توجه داشته باشید که اگر عناصر انتخابی، هماهنگی لازم را با هم نداشته باشند، نمی‌توانند فضای زیبایی را ایجاد کنند. به نظر شما اهمیت کدام یک از موارد فوق در ساختمان بیشتر است؟ نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *